Bazı Mide İlaçları Piyasadan Toplatılıyor

BAZI MİDE İLAÇLARI PİYASADAN TOPLATILIYOR..
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruda, bilimsel çalışmalar sonucunda, mide rahatsızlıklarında kullanılan “domperidon” etkin maddeli ilacın, yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği gerekçesiyle, geri çekme kararı alındığı ifade edildi.
Duyuruda, söz konusu ilaçların Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency-EMA) tarafından bir süre önce incelemeye alındığı, kardiyovasküler yan etkileri nedeniyle ilaçların kullanım süresinde, dozunda ve hangi rahatsızlıklarda kullanılacağı konusunda kısıtlamaya gidildiği belirtildi.
Uygun olmayan dozda ve ambalaj boyutunda olan ürünler ile bu etkin maddenin içerisinde yer aldığı kombinasyon halindeki ürünlerin ruhsatının askıya alındığı kaydedilen duyuruda, halihazırda piyasada olan ürünlerin ise birinci sınıf B seviyesinde (nihai kullanıcıya ürün sağlayan tüm yerler) geri çekilmesine karar verildiği bildirildi.
Duyuruda ayrıca, bu kapsam dışında kalan “domperidon” etkin maddeli ürünlerin piyasada bulunmasında bir sakınca olmadığına da yer verildi.

GERİ ÇEKİLEN ÜRÜNLER :

*DELOX 30MG SR PELLET İÇEREN KAPSÜL

*DEXGARD 30/30MG MR KAPSÜL

*DEXRİDON MR 30/10 MG KAPSÜL

*DOPROKİN-S ORAL SÜSPANSİYON

*DUEDOM 30/10MG KAPSÜL

*DUEDOM 60/10MG KAPSÜL

*DUOLANS 15/10MG KAPSÜL

*DUOLANS 15/30MG SR KAPSÜL

*DUOLANS 30/30MG SR KAPSÜL

*LACOMBI 15/10 MG KAPSUL

*LACOMBİ 30/10 MG KAPSÜL

*RABECOMB 20/10MG KAPSÜL

*RABECOMB 20/30MG MR KAPSÜL

*RABELIS PLUS 20/10 MG KAPSUL

*RABELIS PLUS 20/30 MG MR KAPSUL

tıklayınız

NOT: Midem yanıyor, Midem kazınıyor, Midem ağrıyor, Yağlı yemekler dokunuyor vs. sebepler sonrasında, Şu ilacı kullanınca iyi geliyor diyip, uzun süre ilaç kullanarak sadece geçici bir rahatlık sağlayabilir, Bazen de ciddi mide rahatsızlıklarının teşhisini geciktirmiş olabilirsiniz.
“Sigara Sağlığa Zararlıdır”

Paylaş:

Bir Cevap Yazın