Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin

İngiliz yazar, Mutluluğu her yerde aradığını ancak elindeki küçücük bir  kitapta okuduğu küçücük bir yer dışında  hiç bir yerde bulamadığını söylemiş.  Okumanın kişiye yaşattığı mutluluk ve ona kazandırdığı zenginlik paha biçilemez.  Anne- Babalar ve öğretmenlerimizden “Kitap en iyi arkadaştır” sözlerini duyarak büyüdük. Çoğumuz kitapların içinde yeni dünyalarda gün boyu gezerdik. Bazen yeni bir kitap almak için kırtasiyeye gitmek bize unutulmaz bir heyecan yaşatırdı. Başladığımız kitabı bitirmek bir tarafa bitmesin diye uğraşırdık.

Teknolojik gelişmelerle elektronik her türlü uyarıcı ve ekranlar bizim  düşünmek, hayal kurmak, heyecan duymak, zihnimizi geliştirmek vs. özelliklerimizi bırakın geliştirmeyi köreltmektedir. Oysa kitap öyle mi?

Çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmanın başlangıcı ona  eğlenceli , rahat ve keyifli bir okuma köşesi tasarlamakla başlar. Bu köşe her şeyden önce sade olmalı, düzensiz ve karışık görünümden uzak, rahat ve işlevsel bir şekilde tasarlanmalıdır. Çocuğun oturup kitap okuyacağı koltuk, kanepe veya minderler rahat bir oturum imkanı sunarken alan gün ışığı alacak şekilde konumlanmalı. Bu bölümde kalabalıktan ve gereksiz eşyadan kaçınmak gerekiyor, ancak en sevdiği peluş oyuncağı okuma arkadaşı olarak ona eşlik edebilir. Bu alanda okuma lambası da olmalı. Çocuklara okumayı sevdirmek için;

*Çocuğunuzun henüz okuma yazma bilmediği erken yaşlarda ona bol bol kitap okuyun. Resimli kitapları incelemesine fırsat vererek, kitaplara olan ilgisinin küçük yaşlardan itibaren başlamasını sağlayabilirsiniz.

*Ailecek kitap okuma saatleri düzenleyin. Tüm aile üyelerinin bir araya geldiği bu saatlerde, televizyonu kapatın ve akıllı telefon, tablet gibi tüm dijital ekranlardan uzak hep birlikte kitap okuyun

*Birlikte kitapçıya gidip kitapları inceleyin. Kitap seçiminde onun istediklerini ön planda tutun ve onun kitapları uzun uzun incelemesine izin verin. Unutmayın ki, kitapçı veya kütüphanede vakit geçirmeyi sevmeye başlarsa, hayat boyu kitap okumak alışkanlığına da sahip olur.

*Kitabın mutlaka bilgi veya ders verici özelliği olması gerekmiyor; çocuğunuzu onu eğlendirecek kitaplara da yönlendirin.

*Çocuklar için kitapların içeriği kadar görselliği de önemlidir. Resimler yazının görsel ifadesi olduğundan çocuğu kitapla bütünleştirmeye yardımcı olur.

*İlgi alanlarına yönelik kitaplar seçmesine izin vererek okuma sevgisini kazanmasına yardımcı olun. Mizah, hikaye, tarih ya da roman.. Hangi tür kitaba ilgi duyuyorsa onu okumasına teşvik edin ve bu konuda fazla müdahaleci olmayın.

*Eve düzenli bir şekilde gazete ve dergi alın. Bu yayınları belli periyodlarla ailecek okumayı alışkanlık haline getirin.

*Okul çağındaki çocuğunuzla birlikte kütüphaneye gidip burada vakit geçirin

*Eğer çocuğunuzun sınıfında bir kitaplık yoksa bir sınıf kitaplığı oluşturmak için adım adın.Bu, kitap satın alma imkanı olmayan diğer çocuklara da okuma sevgisi kazandırılmasına vesile olacaktır.

Hazır yeri gelmişken, Aylık dergilerden olan Yeşilay Dergisi  ve Çocuklara hitap eden Yeşilay Kırlangıç Çocuk Dergisine abone olarak veya çocuğunuzun adına abone olarak hem her ay yeni bir heyecan ve okuma furyasına onu kavuşturur hem de Gelecek tehlikelerden özellikle bağımlılıkla ilgili, madde ile ilgili , zararlı alışkanlıklarla ilgili bilgileri onun kazanmasına vesile olup onu korumuş olursunuz.

Ne demiştik; Yaradanın ilk emri OKU ise bu Bize her iki cihanda faydası olacak olan her şeyi okumayı gerektirir.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın