Ev Kazaları – 4

ZEHİRLENMELERİ ÖNLEMEK İÇİN;

Tüm ilaçlar, temizlik maddeleri, deterjanlar, ağartıcı maddeler, ev kimyasalları, boya, tiner, vernik, tutkal, parfüm, alkol, kolonya gibi maddelere çocukların erişimleri kesilmelidir. Tüm tehlikeli maddeler kendi orijinal kabında ve çocuğun ulaşamayacağı
yerlerde saklanmalıdır. Saklandıkları yerde kilit olmalı ve mümkünse tuz ruhu, kireç sökücü, pas çözücü gibi çok koroziv maddeler ihtiyaç olduğunda eve alınmalı, tüketildikten hemen sonra evden çıkarılmalıdır.
Bu konuda eğitim verilerek farkındalığın arttırılması, tavır ve davranışların değiştirilmesi, yazılı ve sözlü basın
araçları ile yoğun kampanyalar yapılarak bilincin arttırılması, zehir danışma merkezi telefonlarının öğrenilmesi ve kullanılması yoluyla ölümler ve morbidite belirgin düzeyde azaltılabilecektir.
DÜŞMELERİ ÖNLEMEK İÇİN;
Sıcak havalarda evlerin çatısında yatma engellenmeli, altı yaş altında ranzada yatırılmamalı, yürüteç kullanılmamalı, tramplenden atlatılmamalı, pencere ve merdiven başlarına koruyucu konulmalıdır. Merdivenli bir evde yaşanılıyorsa
merdiven başlarına kapı yerleştirilmelidir.
Odadaki pencerelerin camları güvenlikli olmalı; kilitler çocuğun açamayacağı şekilde pencerelere monte edilmiş, acil durumlarda yetişkinler tarafından kolayca çıkarılabilecek konumda olmalıdır. Pencere önüne pencerelere ulaşımı kolaylaştıran herhangi bir mobilya veya eşya konulmamalıdır.

YANGIN VE YANIKLARI ÖNLEMEK AMACI İLE;
Alev geciktiren giysilerin kullanılması, duman algılayıcı cihazların
bulundurulması, sıcak su ısısının kontrolü, sigara içilmesinin önlenmesi, elektrik fişlerinin yüksek konumda ve kapalı olması, ev elektrikli aletlerinin dikkatli kullanılması, yangın söndürücülerin bulundurulması, sobalara dikkat edilmesi, ateşli silah ve kesici aletlerin kilitli dolaplarda olması ve mümkünse ev dışındatutulması,
kibrit ve çakmakların çocukların ulaşamayacağı yerde olması, tava sapları ocakların arka yüzüne gelecek şekilde koyulmasI sağlanmalıdır. Elde sıcak içecek varken çocuk taşınmamalı, tüm dolaplarda çocukların açamayacağı kilitler oluşturulmalıdır.
Duman algılayıcı dedektörler mutfak girişine yakın yere monte edilmelidir. Fırınların, ocakların, açma, kapama ve ayar düğmeleri özel çocuk güvenlik kilidi ile kontrol altına alınmalı, ayrıca ısınabilen fırın camları için özel güvenlik bariyeri kullanılmalıdır. Şömine ve soba gibi, çevresine ısı veren eşyaların önüne, çevresine
özel güvenlik bariyeri takılmalı, yerleştirilmelidir. Prizler kullanılmadığı zaman küçük çocuklara zarar vermemesi için özel plastik koruyucular ile kapatılmalıdır.
Çocuklar ocakların üzerinden, mutfak tezgâhından tava veya benzeri kapları çekip üzerlerine dökebilmektedir. Bunu engellemek için özel bariyerler kullanılmalıdır. Ocaklar kullanılırken tava ve benzeri pişirme kaplarının sap ve tutacak yerleri (kulpları) dışa dönük, çocuğun erişebileceği biçimde değil, ocak yönünde olmalıdır.
Ekmek kızartma makinesi, kahve ve çay makinesi gibi küçük ev aletleri, gerek kullanırken gerekse kullanılmadığı zamanlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın