Kulakları Temizlemek Sağlıklı Bir Alışkanlık mıdır ?

Konuşma dilinde kulak kiri dediğimiz, kulak kanalı derisinin özel salgısı sonucu kanalda oluşan ve BUŞON denilen, kulağı ve kulak zarını dış etkenlerden koruyan, parçacıkları tutan zamanla kendisini  kısmen değiştiren bir maddedir. Buşonu temizlemek için  uygulanan her türlü yöntem yarardan çok zarar verici davranıştır. Dolayısıyla kulak temizlemek zararlı bir uygulamadır. Hele hele Makyaj malzemesi olan ucu pamuklu çubukları kulak temizleme çubuğu olarak kullanmak, belki kanalın dışındaki kir parçalarını almamıza, temizlememize yardımcı olur ancak kanalda bulunan buşonu ileriye doğru iterek kulak zarına zarar verebilir.

Tozlu ve kirli ortamlarda çalışmak, Kulak kanalının darlığı, kulak kanalındaki ödem, Yabancı cisimlerle kulağı temizlemeye çalışmak gibi durumlarda normal yollarla atılan buşonlar dışarıya atılamaz olur ve tıkanıklığa yol açar. Eğer bu sebeplerden biri ile kulağın tıkandığı bir durum ortaya çıkar, aniden duyamaz hale gelir isek, Kulak Muayenesi ile sebep tespit edilir ve eğer Buşon varsa Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından temizlenir. Ancak şunu unutmayalım, Kulak tıkalı olduğu durumlarda ,Zarın sağlam olup olmadığı biz hekimler tarafından görülemediğinden, küret veya Aspiratör ile temizlik yapılabilir, su ile temizleme yapılmamalıdır.

Bazı hastalarımız, ben kulaklarımı sürekli yıkatırım yine  yıkatmak istiyorum diyebilirler. Aslında kulak temizleme işlemi sadece gereklilik olduğunda yapılacak bir işlemdir. Sık sık kulağını yıkatan kişinin kulağı daha fazla kir oluşturmaz ancak yaptığı iş gereği fazla kir biriktiren kulaklarda doğal olarak bu yine olacaktır.

Siz siz olun, çocuklarınızın kulaklarını değişik şekillerde temizlemeye ve buna alıştırmaya çalışmayın, kendi kulaklarınızı kaşıyıp, karıştırarak işleri daha da zor duruma götürmeyin. İlla kulağınızı kaşıyacak veya banyo sonrası temizleyecek iseniz bunu sadece parmaklarınızı kullanarak yapın.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın