Alerji, Mevsimsel Rinit ve Astım

Hepimizin farklı bir hassasiyeti olabilir. Bunlar toz veya kokuya karşı olabileceği gibi stres veya iş ortamında da farklılıklar ortaya çıkabilir. Bunun altında yatan sebep bünyemizdir ve atopik bünyelerde bu hassasiyet bazı etkenlere karşı oldukça yüksektir. Özellikle ilkbahar veya sonbaharda olan mevsimsel etkenlere hassasiyet olabileceği gibi yıl boyu hassasiyeti olanlarda vardır.  Sebep çoğu kere Genetik yatkınlık olmakla birlikte, endüstriyel dönemde kullanılan bazı maddeler de bu hassasiyeti sonradan ortaya çıkarmış olabilir.

Aynı ortamda bir parfüm kokusundan bir kişi hapşırırken diğeri hapşırmayabilir.  Evini süpürürken sık sık hapşıran,  Sigara kullanılan ortama gittiğinde nefesi daralan, Sabahları arka arkaya hapşıran, burnu akan, hırıltılı solunumu olan vs. bir çok durumlar Alerji ile alakalı olabilir.

Kanda IgE değerine bakarak kabaca fikir edinilebilir.  Prick Test (Deri testi) ile neye karşı Alerjisi olduğu tespit edilebilir ve eğer yaşı ve cinsi uygun ise Desensitizasyon  (aşı) tedavisi ile Alerji baskılanabilir. Ancak şu bir gerçektir ki, Alerji yapan etkenden mutlaka uzak durmak lazımdır.

Alerjik Rinit , Allerjene maruz kalınmasından sonra, sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Polen, toz akarları, hamam böcekleri, tütün dumanı, parfümler  ya da hayvan tüyleri gibi ev dışı veya içindeki alerjenlere verilen yanıt Alerjik rinit olarak karşımıza çıkar.

Alerji döneminde, ev ve arabaların kapıları kapalı tutulmalı, en fazla polenin olduğu dönemlerde mümkün olduğunca evden dışarı çıkılmamalı, Anti-allerjen yatak ve yastık kılıfları kullanılmalı, Toz akarlarına karşı olan Alerjilerde toz tutucu eşyalar mümkün olduğunca azaltılmalı, Tütün ve tütün ürünlerinden, klor ve parfümlerden kaçınılmalı, Evcil hayvanlar konusunda dikkatli davranılmalı.

Alerjik bünyeler, Mevsimsel Alerjik rinite, Kronik Rinite ve bazıları da (%70-80 oranında ) Astım hastalığına sebep olabilir.

Alerji tedavilerinde uzun süre ilaç kullanıp bünyeyi kontrol altında tutmak, Son zamanlarda burundan uzun süreli spreyler kullanmak, Bağışıklık sistemini güçlendirici doğal takviyeler kullanmak hastalığın ilerlemesini yavaşlatır veya önler.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın