Vücut Kitle İndeksi

Beslenme, Anne karnında başlayıp, ölüme kadar devam eden ve yaşamak için zorunlu olan bir ihtiyaçtır. Hepimizin bildiği gibi, doğma, büyüme, gelişme süreci sağlıklı olarak ancak sağlıklı bir beslenme ile olur. İnsan nefsinin her istediği şeyi yiyerek veya içerek sağlıklı olamaz. Beslenmek yaş, iş, genetik yapı,kronik hastalıklar gibi bir çok etkene bağlı olarak değişmekle birlikte kalori hesabı ve vücut kitle endeksi ile korunmalıdır. Normal şartlarda alınan enerji ve tüketilen enerjinin dengede tutulması gerekir. Zayıf olmak ile Obez olmak sağlık sorunları açısından önemli olduğu için, vücudumuzu endeks hesabı ile sağlıklı değerlerde tutmalıyız.
Beden kitle endeksini formül üzerinden yapmakla birlikte hesaplama şeklini de şöyle açıklayabiliriz: Ağırlığımızı, Boyumuzun (metre olarak) karesine bölerek hesaplayabiliriz ( Kg/m2 ).

Bu değer, 18,5 altında ise ZAYIF, 18,6- 24.9 arasında ise NORMAL KİLOLU, 25.0-29.9 arasında ise FAZLA KİLOLU, 30.0- 34,9 arasında ise 1. Derecede OBEZ, 35.0- 39.9 arasında ise 2. Derecede OBEZ ve 40 ve üzeri ise 3. Derece (MORBİD) OBEZ olarak değerlendirilir.

Obezite Gelişmiş olan ülkeler için en önemli sağlık sorunu olmakta ve tehlike giderek artmaktadır.

Beden kitle indeksinizi bulmak için sayfamda sağ tarafta bulunan uygulamayı kullanabilirsiniz.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın