İlk Yardım ve Kaza Tanımı

Ev kazaları konusunu paylaştıkça aldığım geri bildirimlerde  “Evet, tamam da olursa ne yapacağız?” diye bir çok soru soruldu.  Dolayısıyla belki biraz katkım olur diye  bir kaza ile karşılaşıldığında neleri yapabileceğimizi, neleri yapmamamız gerektiğini anlaşılır dilden anlatmayı uygun buldum. Takip eden arkadaşlarım arasında bu konuları çok daha iyi bilenler vardır. Hatalı bir durumla karşılaşırlarsa düzeltmekten çekinmesinler. Yani yanlışsız anlatacağım diye bir iddiam yok, ancak mümkün olduğunca hatasız ve anlaşılır bir şeyler anlatacağımdan emin olabilirsiniz.

Öncelikle KAZA nın tanımını yapalım. Adından da belli, önceden tahmin edilemiyen,  gerekli tedbirler alındığında çoğunlukla önlenebilen, maddi hasarlı, yaralanmalı veya ölümle sonuçlanabilen olayların tümüne kaza diyoruz. Bu kazaları da ev kazaları, iş kazaları, trafik kazaları vs. gibi olduğu yerlere göre sınıflayabiliyor ve her biri için daha özel durumları ortaya çıkarıyoruz. Yani  kimyasal kazalar da neler öne çıkıyor,  mutfaktaki parlayan bir tavaya neleri yapmalıyız? Karayolunda karşılaştığımız bir kazada neleri yapabiliriz, ne yaparsak yanlış yapmış oluruz gibi bir çok konuda bilgi paylaşımı yapacağım. Bunu yaparken sahip olduğumuz bilgilerden bazılarını belki yanlış diye unutacağız, hiç akla gelmeyecek olan farklı bir bilgiyi artık onun yerine koyacağız. Önemli olan doğruyu bilebilmek, gündemi takip edebilmek ve de ÖNCELİKLE ZARAR VERMEMEK tir.

İlk Yardımın tanımını yaparak, konuya giriş yapmış olayım:  Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kişiye, olayın olduğu yerde, çevre imkanlarından da faydalanarak, profesyonel bir sağlıkçının olaya müdahale etmesine kadar yaptığımız, hayat kurtarmaya veya sağlığı korumaya yönelik yapılan işlemlerin tümüne İLK YARDIM  diyoruz.  Unutmayalım ki, bir hekim İlk Yardım değil, tıbbi müdahale yapar. Dolayısıyla bir sağlık kuruluşuna götürülen kişiye İlk Yardım değil,  tıbbi müdahale yapılır.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın