Koma Durumunda İlk Yardım

Kişinin bilincinin kaybı durumuna koma denir. Kişiden kişiye ve sebepten sebebe değişmekle birlikte  komada genellikle şuur kaybı vardır. Tam komaya girmemiş olan kişiye yarı koma tablosu denir ki bunda ağrılı uyarılara cevap vardır.  Bazen saçma saçma cevaplar da verebilir.  Derin koma da ise kişi hiçbir uyarıya cevap veremez. Uyandırılamaz ve  reflekslere cevap alınamaz. Kaba tabirle koma da sinir sistemi devre dışı kalmıştır.  Şeker koması, alkol koması, Uyuşturucu maddelerin sebep olduğu komalar, zehirlenmeler, vs. sebeplerle olabilir.

Komaya giren kişinin sıkı kıyafetleri gevşetilir ve kişi açık alana çıkarılıp solunumu ve dolaşımı kontrol edilir. Hasta dolaşımı rahat etsin diye sıcak tutulur. Komadaki hastanın dolaşım sistemi daha kötüye gitmesin diye şok pozisyonuna alınır yani ayaklar yüksek tutulur, baş yan çevrilir ve soluk yolunun tıkanmamasına dikkat edilir.  Ağızdan herhangi bir yiyecek veya içecek verilmez.

Belli bir miktarın üzerinde Alkol almak kişiyi alkol komasına sokabilir. Böyle durumlarda yüzde kızarma, gözde kanlanma, nefeste alkol kokusu, kayıp reflekler ve konuşma bozuklukları görülür.  Eğer yarı koma pozisyonunda ise yani konuşmalara kısmen cevap veriyorsa bu iletişimi devam ettirip komaya girmesini önlemek lazımdır. Bu durumdaki kişi mümkünse kusturulur, soğuk duş aldırılır. Eğer şuuru henüz yerinde ise bol sıvı veya özellikle kahve içirilip böbrekler yoluyla alkolün atılmasını kolaylaştırmak gerekir.

Özellikle şeker hastalarında olmak üzere, kandaki şeker miktarının yükselmesiyle de şeker koması oluşur. Şeker komasındaki hastanın nefesi Aseton (Çürük Elma) kokusundadır. Şeker yüksekliğinden ziyade , şekerin düşüklüğünden oluşan komalarda bedenin kayıpları daha önem arzeder. Yani yüksek olan şekeri düşürmekle her şey normale dönerken, şeker düşüklüğüne bağlı komalarda geri dönüşler daha arazlı olur.

Beyinde meydana gelen kanamalar,  damar tıkanmaları, darbeler, apseler vs. hastalıklarda da komalar meydana gelir ve hayati öneme haizdir. Nörolojik kayıplar vardır.

Hormon bozuklukları, bazı enfeksiyonlar, ürenin yükselmesi, elektrik çarpması, donmalar, zehirlenmeler vs. sebepler de komaya sebep olurlar.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın