Kalp Krizinde İlk Yardım

Kalp krizinde ilk yardım çok önemli bir durumdur.  Vücutta her organın kendi görevini yapması için, hücrelerinin sağlığı için kanla beslenmektedir. Kalbin de kendine ait damarları vardır. Bunlara koroner damarlar diyoruz. Hani anjiyo yapıldıktan sonra şu damarı %70, bir başkası %80 tıkanmış gibi sözler duyuyoruz ya bunlar kalbin kendi damarlarıdır. Eğer kalp kendini besleyemez ise görevini yapamaz hale gelir.

Kalbi besleyen koroner damarların uzun süre kasılı kalması veya tıkanması sonucu kalp kasının o bölgesinin kansız ve dolayısıyla oksijensiz kalması sonucu meydana gelen duruma kalp krizi diyoruz.  Bir kişinin kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak için bazı özelliklerini hatırlatalım. Mesela göğüs kemiğinin hizasında, arka tarafında basınç tarzında bir ağrı hissedilir ve bu ağrı çok şiddetlidir, genellikle sol kola denir ama, sol kola, omuza, sırta hatta sağ tarafa bile vuran ağrı olabilir. Kalp krizi geçirmekte olan kişinin rengi soluklaşmıştır,  yüzünde ve vücudunda özellikle göğüs bölgesinde terleme olmuştur ve bu soğuk bir terdir, tansiyonu ölçülürse düşük olduğu ve hafızasının giderek bulanıklaştığı görülür. Ağrı çeneye doğru vurabilir. Nefeste daralma, bulantı, bayılma hissi oluşur, baş dönmesi ve halsizlik giderek artar. Kalp krizindeki ağrının özelliği ÖLÜM KORKUSU ile oluşmasıdır.

Kendimiz veya yakınımızda böyle bir durum oluştuğunda, en azından kalp krizi şüphesi hissettiğimizde tüm acil vakalarda olduğu gibi hemen telefonla 112 ile irtibata geçilmeli, durum izah edilmeli , ayakta değil, oturarak veya hafif yan yatış pozisyonunda istirahat halinde beklemeli, kalp hastalığı hikayesi varsa, daha önce böyle bir durum geçirilmişse, herhangi bir ilacımız varsa onu kullanmalı veya kullandırmalıyız. Son yıllarda böyle bir durumda bir aspirin verilmesi tıbbi müdahale ve hastanın gidişatına olumlu katkı yapması açısından önemli hale gelmiştir.

Kalp krizi sonucu bile olsa acil durumlarda ki protokol takip edilmeli ve kalbin durması halinde kalp masajı uygulanmalı.  Genellikle erkeklerde olur diye bildiğimiz bir yanlışı da düzeltelim, kalp Krizi erkeklerde bulgularını belli ettiğinden dolayı sanki daha sık oluyormuş gibi düşünülse de bayanlarda da sıklıkla görülmektedir.

Karşılaştığımız bir vakada, kalp hastalığını bilen kişinin cebinde taşıdığı bir dil altı tableti veya ağız spreyi , tıbbi müdahale yetişinceye kadar hastayı rahatlatabilir. Konuşma imkanı varsa hemen iletişim kurmak veya ceplerinde ilaç aramak bile bazen hayat kurtarır. Korkmayın, varsın size hırsız desinler, siz kendinizden emin olun , hayat kurtarmaya odaklanın.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın