Metabolizmayı Hızlandırmak

Ramazan ayından çıktık, Bayramı yapıyoruz. Tabi ki oruç tutanlar için biraz daha dikkatli olunması gereken bir durum. Ayrıca Kilo almaya meyilli olanlar, kilolu olanlar, zayıflamak isteyenler.. Kısacası Metabolizmasını hızlandırmak isteyenler için birkaç önerim olacak. Bunları genelde hep biliriz ancak sıralama yapıp bir  bilgi tekrarı yapmış olalım.

1- Vücut yağınızı azaltın.  Bedenimizdeki kas ve yağın birbirlerine oranı metabolizmamızı etkiler.  Kas dokusu daha fazla kalori harcar. Dolayısıyla kas dokusu yağ dokusuna göre fazla olanların metabolizmaları daha hızlı olmuş olur. Vücut ağırlığı aynı olan kişilerde farklı metabolizma olmasının bir gerekçesi de kas/ yağ oranıdır. Yağı azaltmakla metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

2-Düzenli egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz.  Egzersiz yaptıkça kaslar için gereken enerji biriken yağlardan temin edilir, bu da yağ miktarını azaltıp metabolizmayı hızlandırır. Egzersizin yağ yakımını sağlamasından dolayı, düşük olan metabolizma hızını artırdığını görmekteyiz. Yapılan çalışmalar, 3 saati aşan ağır bir spor yerine orta yoğunlukta ve düzenli sporun metabolizma hızında olumlu etkilerini göstermiştir.  Hormonal değişiklikler nedeniyle  40 yaşından sonra kas kütlesinde kademeli azalmalar olur, bu da metabolizma hızını düşürür. Düzenli egzersiz ile bu süreci yavaşlatın.

3- Yeşil Çay Tüketin.  Antioksidant içeriği yüksek olan yeşil çayın antianjiogenez özelliğiyle kanser hastalıklarından koruduğu gibi termojenik özelliği sayesinde metabolizma hızını artırır. Araştırmalar, spor öncesi içilen yeşil çayın, egzersiz sırasında  normalden daha fazla kalori harcanmasını sağladığı görülmüştür. Günlük yaşamda da günde 2- 3 fincan yeşil çay tüketilmesi metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay olarak üzerine Yeşil Çay yazan her türlü çayı Kastetmiyoruz.  Günümüzde özelliği olan, değişik bitkilerin de katıldığı bir taraftan metabolizmayı hızlandırırken bir taraftan da tokluk hissi verip daha az yemek yemeyi sağlayan ve özellikle kilo vermede etkili olan çaylardan bahsediyoruz. Bununla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Yaşa ve kiloya uygun önerilerim olacaktır.

4- Posa oranı yüksek besinleri tercih edin. Posalı yiyecekler daha hızlı tokluk oluşması, yağ emilimini azaltması, kan şekerini dengelenmesi ve hızlı acıkmamızı engeller. Bu faydaları sayesinde daha az besin tüketir, vücut yağınızı azaltır ve metabolizma hızınızı artırırsınız.  Meyveleri kabuğu ile birlikte yerseniz ve salata tüketiminizi artırırsanız posa tüketiminizi artırmış olursunuz.

5-Sıvı tüketiminizden emin olun. Vücutta kimyasal olayların %90’ından fazlası ortamda suyun bulunmasıyla olur. Vücut yeterli suyu alamadığı zaman metabolizma yavaşlar. Günlük yeterli miktarda su tükettiğinizi kontrol etmek için ana öğünler, meyve, süt ve yoğurt tüketmeden önce mutlaka bir bardak su için. Suyun günde 2 litre tüketilmesi fazla ödemin, sindirim sonucu oluşan zararlı atıkların vücuttan atılması, metabolizmanın hızlanması ve kilo vermede yardımcıdır.

6-Kalsiyum tüketiminizi artırın. Son yapılan çalışmalarda günde en az 2 porsiyon süt ve türevlerini tüketmek, metabolizmayı hızlandırıp ve yağ depolanmasını önleyen hormonları etkilediği için zayıflamada yardımcı olduğu görülmüştür.

7-Proteini dengeli almaya özen gösterin. Yetersiz protein alımı, kas kütlesini azaltır ve metabolizmayı yavaşlatır. Ancak , bu durum fazla protein tüketilmesi anlamına gelmiyor. Fazla protein tüketimi eklem, böbrek ve kemik sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır.  Karbonhidrat,yağ ve protein  oranlarına dikkat ederek dengeli bir diyet yaparsanız hem yağ yakımını artırır hem de daha hızlı metabolizmaya sahip olursunuz.

8-Kafeinden faydalanın. Kahve tiryakisi iseniz sizin için metabolik hızı artırmak daha keyifli hale gelecektir. Çünkü orta düzeyde kafein tüketimi metabolizma hızında artışlar sağlar. Özellikle bu amaçla hazırlanmış poşet kahvelerde de güvenilir olanlar kullanılabilir.

9-Yemeklerinizi baharatlandırın. Baharatlar, metabolizmayı artıracak kimyasal bileşikleri içerir. Artırıcı etkisi geçici de olsa yemeklerinize eklemeyi unutmayın.

Bahsettiğim bu konularla ilgili her türlü sorunuzu, beden kitle endeksinize göre neleri yapmanız gerektiğini, zayıflamak isteyenlerin ayrıca neler yapması gerektiğini de sorabilirsiniz.  Bir sonraki paylaşımım sağlıklı beslenme üzerine olacaktır.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın