Tehlikeli Yerlerin Sınıflandırılması (Mayıs 2021)

Bölge 0 : Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerlerdir

Bölge 1: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerlerdir.

Bölge 2: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın kısa bir süre için kalıcı olduğu yerlerdir.

Bölge 20: Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerdir.

Bölge 21: Normal çalışma koşullarında , havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerlerdir.

Bölge 22: Normal çalışma koşullarında, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların patlayıcı oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile bunun yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerlerdir.

Pembe Bölge     :             Bölge  0

Kahverengi Bölge :         Bölge I

  Sarı Bölge :                         Bölge II

Patlayıcı ortam oluşabilecek yerle için uyarı işareti; Üçgen şeklinde, siyah kenarlar ve sarı zemin üzerine siyah yazı.  Sarı zemin, işaret alanının en az %50 si kadar olacaktır.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın