Depresyondan Korunmak İçin – 11

Fizik görüntümüz, kilolu olmamak depresyondan korur.  Kilolu olup da beş kilo veren kişinin ömrünün ortalama 3- 4 yıl daha rahat geçtiği, üstelik daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Beş kiloluk kayıp bile şeker hastalığı oluşma ihtimalini %50, bazı kanser türleri ve kalp hastalığına yakalanma riskini %20- 30 , herhangi bir hastalıktan dolayı hastahaneye yatma ihtimalini %25 azaltmaktadır. Fazla kiloları atmakla birçok hastalıktan kurtulur, daha rahat yürür ve daha rahat uyuruz. Kendimizi daha enerjik ve zinde hissederiz.
Daha tembel ve hareketsiz bir yaşama tarzı, fast food beslenme alışkanlıkları, abur cubur yemeler ve rafine gıdalar şişmanlığa zemin hazırlamakta, yol açmaktadır. Bundan ötürü;
-Acıkmadan sofraya oturmayalım, doymaya az kala yemeyi bırakalım.
-Beyaz unlu ve şekerli gıdalardan kaçınalım,
-Meyve ve sebzeye ağırlık verelim
-Yemeği tadını alarak, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyelim. Yemek için kendimize mutlaka yeterli zaman ayıralım
-Yatmaya 4-5 saat kala yemeği keselim. Akşam yemeği hafif gıdalarla olmalıdır.
-Tıpkı uyku zamanını düzenlemek gibi, özellikle akşam belirli saatten sonra meyve harici herhangi birşey yemeyin.
-İçinde bulunduğumuz ilkbahar mevsiminin kıymetini bilin, meyve ve sebze ağırlıklı olarak beslenip, günlük uzun yürüyüşler veya tempolu yürüyüşler yaparak ideal kilonuza kavuşun. Bu sizin hem daha sağlıklı hem de mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Egzersiz ve Yürüyüşler Depresyondan korunmada iyi bir yaşam tarzıdır. Egzersiz sayesinde kan dolaşımı hızlanır, beyine daha fazla kan gider. Egzersizle kaslar güçlenir, eklemler hareketlenir, vücuda esneklik ve zindelik gelir. Egzersiz ayrıca ruhi gerilimleri ortadan kaldırır, kendimizi daha genç ve enerjik hissetmemizi sağlar. Egzersiz ve sporla mutluluk hormonu salgılanır, kan şekeri düşer. Hem depresyonu olanlara iyileşmeleri için, hem de depresyona yakalanmamak isteyenler düzenli ve devamlı egzersiz, özellikle yürüyüşü tavsiye ediyoruz.

Beslenme şeklimiz de Depresyondan korunmada rol alır.  Bazı gıdalar insanların depresyona girmesini engeller ve depresyondan kurtulmalarına yardımcı olur. Balık, pekmez,pancar, ceviz, keten tohumu gibi besinler depresyona iyi gelir.
Pekmez: Vitamin B ve kalsiyum deposudur. Ayrıca kansızlığa iyi gelir. Bu özellikleriyle depresyonda enerji artırması nedeniyle faydalıdır.
Balık: B6 vitamini bakımından zengindir. B6 vitamini vücudun protein ve yağı sindirmesini sağlar, ayrıca bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına yardım eder. Beyinde seratonin adlı mutluluk hormonunun oluşmasını kolaylaştırır. B6 vitamını balık dışında tavuğun göğüs etinde, böbrek, karaciğer, yumurta, pirinç, soya fasulseyi, yulaf, fındık, fıstık ve muzda da vardır.
Pancar: Vücuttaki dopamin eksikliği insanlarda aşırı yorgunluğa ve depresyona yol açar. Pancardaki urudin adlı kimyasal madde dopaminin üretilmesini sağlayarak depresyonu engeller.
Ceviz: Cevizin fazla olmayan miktarda tüketimi kolesterolü dengeleyici etkisini ortaya çıkarır. Ayrıca zihin açıcı ve beyni besleyici muhtevaya sahiptir.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın